Prospěšnost bačkor z ovčí vlny
Babička nám říkávala, že je důležité mít nohy v teple. A babička má vždycky pravdu. Zárukou hřejivého tepla jsou boty a přezůvky s vnitřní vrstvou z ovčí vlny. Ovčí vlna je jedinečný přírodní materiál, který má termoregulační schopnosti. Díky tomu jsou nohy v teple a člověk nepociťuje nepříjemný pocit zpocených nohou. 100% ovčí vlna zajišťuje tzv. suché teplo, které je ze zdravotního hlediska prospěšné a zvyšuje tepelný komfort. Díky této vlastnosti obuv můžete používat po celý rok. Je úplně jedno, zda trávíte svůj čas doma, v práci či si vyjedete na výlet. Pro všechny aktivity je důležitá vhodná obuv. V dnešní době lze nalézt vlněnou vystýlku v obuvi určené pro všechny jmenované aktivity.
Vlněné bačkory nebo televizní papuče
Těm z nás, kterým relaxaci třeba u televize nebo nad dobrou knihou kazí věčně studené nohy, zcela jistě pomohou klasické bačkory nebo televizní papuče. Oba tyto pojmy označují domácí obuv na celou nohu včetně paty. Jsou vyšší a většinou sahají až nad kotník, aby bylo jejich nositeli teplo co možná na největší ploše nohy. Mají vždy tvrzenou podrážku, která je vyrobena z odolného plastu a je protiskluzová. Vnější i vnitřní část bačkor je vyrobena z ovčí vlny, což je záruka vysokého tepelného komfortu. I pro tento případ platí, že jsou zaručeny termoregulační vlastnosti, díky čemuž se Vám nebude potit noha a budete tak mít vždy nohy v suchu a teple. Po dlouhou dobu byly oblíbené klasické kárované babičkovské bačkory. V posledních letech se bačkorami jejich uživatelé rádi chlubí, proto volí i veselé barevné variace.
Domácí obuv
Dá se říci, že nejpoužívanějším typem obuvi v domácnosti jsou pantofle. Přezůvky denně používáme doma, v práci, ve škole aj. Pod pojmem pantofle, přezůvky či papuče se rozumí domácí obuv nazouvací, většinou bez plné paty a s otevřenou nebo uzavřenou špičkou. Jelikož v pantoflích stráví člověk značnou část svého života, je potřeba při jejich výběru také dbát na zdravotní hledisko. Domácí obuv by měla splňovat určité základní parametry, aby svému nositeli více sloužila, nežli škodila.
1) Základem je prodyšnost – noha by se zbytečně neměla potit, při pohybu by měla dýchat. Pokud už dochází k pocení, pak musí být pot odváděn směrem ven nebo absorbován vnitřní vystýlkou pantoflí.
2) Velkou výhodou je hřejivý pocit tepla, který by měly umět pantofle navodit.
3) Díky ergonomickému vytvarování je pak noha správně usazená a nedochází např. k otlakům či jiným defektům.
4) Důležitá je také celková hmotnost obuvi. U pantoflí se preferuje spíše nízká hmotnost boty, aby nebyla noha přes den zbytečně zatěžována.
5) V neposlední řadě se doporučuje, aby byla podrážka vyrobena z protiskluzového materiálu, aby se předešlo možnému pádu.
Pokud jsou domácí přezůvky vyrobeny s vnitřní vystýlkou z ovčí vlny a povrch tvoří například pravá kůže, pak jsou splněny všechny výše uváděné parametry. Vnitřní vlněná vystýlka je navíc jemná a zajišťuje „měkký došlap“. I v kožených pantoflích se můžete cítit jako VIP králové.
Pro maximální efekt pohodlí, komfortu a „suchého“ tepla doporučujeme také sáhnout po ponožkách z pravé ovčí vlny. Není nad teplé nohy které Vám vyčarují ručně pletené vlněné ponožky od babičky.